Japonsko
V Japonsku ohaguro existovalo v různých formách stovky let. Černá glazura na zubech byla vnímána jako krásná. Ženy byly vnímány jako více atraktivní.Toto začerňování zubů u Japonců nebylo používáno pouze jako ochranný prostředek proti zubnímu kazu.Bylo to také symbolem určitého postavení ve společnosti. Zejména typické bylo pro císařskou rodinu a vysoce postavenou šlechtu. To vše až do konce období Edo. V období Murochami,bylo ohaguro možné vidět obecně mezi dospělými.S příchodem období Sengoku byly například účelově začerňovány zuby dcerám vojenských velitelů, v době, kdy jim bylo 8 až 10 let. Označovalo to jejich dospívání.Což bylo přípravou na předem politicky- účelově domluvené sňatky.
Na konci období Edo přišla změna.Vzhledem k zápachu ,pracné aplikaci a celkově nepříjemným pocitům, se u mladých žen ohaguro provádělo pouze u svobodných dívek starších 18 let,vdaných žen,prostitutek a gejš.
5.února 1870 vláda ohaguro jako zastaralý zvyk zakázala praktikovat.
Sociální funkce
Mnozí ze Západu,včetně Engelberta Kaempfera,Philippa Franz von Balthasara Seibolda a Rutherforda Alcoka ,kteří navštívili Japonsko v období éry Edo, popsali ohaguro jako odporný japonský zvyk,který znetvořuje japonské ženy.
Alcok se domníval,že účelem je udělat ženy záměrně neatraktivní,aby se zabránilo případnému mimomanželskému vztahu. Japonský sociolog Kyouji Watanabe s touto teorií nesouhlasí. Říká,že japonské dívky měly povolenu velkou míru sociální i sexuální svobody do té doby, než se staly manželkami a matkami. Vidí v ohaguru určitý společenský rituál ,ve kterém dívka sama potvrzuje určitá ustanovení dospělých vyzrálých žen.
Svým způsobem můžeme něco podobného vidět u kmene Mursi a Surma v Africe. Ženy těchto kmenů nejsou méně zajímavé než muži, jsou rozpoznatelné na první pohled. Stejně jako ženy z kmene Surma nosí velké laabrety(hliněné nebo dřevěné talířky), vložené ve spodním rtu. Když dívka dospěje a dostane manžela (mezi 10. a 15. rokem), jsou jí vyraženy dva až čtyři přední zuby, její matka jí rozřízne kůži pod spodním rtem a je jí tam vložena dřevěná zátka. Když se ret zahojí, dívka si do něj postupně vkládá větší a větší talířek. Čím větší talířek žena má, tím je pro svého muže atraktivnější. Když její muž zemře, musí si ret uříznout a stane se tak neatraktivní. Labrety mohou mít v průměru až 12 centimetrů. Jednou z teorií, proč ženy nosí tyto talířky je, že byly dříve unášeny Araby a labrety ve rtech měly dívky zošklivit. Dnes jsou talířky pouze ozdobou a typickým znakem.