Ohaguro-Začerňování zubů

Je prastará tradice spočívající v černění zubů  do velmi tmavého až černého odstínu. Tento zvyk v barvení zubů do černa je známý především z Číny,Vietnamu a mnoha menšinových skupin  v jihovýchodní Asii. Především je to ale Japonsko, pro které je Ohaguro typické.

Ohaguro praktikovaly hlavně vdané ženy, ale nebylo to pravidlem.Speciálně vyrobené „začerňovalo,“ byla směs bylin a acetátu železa(železné piliny rozpuštěné v octu). Nanesením této látky se na povrchu zubů vytvořil ochranný film bránící vzniku zubního kazu.Tato procedura se musela opakovat zhruba jedou týdně. Svým způsobem to byla účinná procedura, podobná dnešním dentálním produktům,které preventivním používáním zabraňují vzniku zubního kazu.

Japonsko

V Japonsku ohaguro existovalo v různých formách stovky let. Černá glazura na zubech byla vnímána jako krásná. Ženy byly vnímány jako více atraktivní.Toto začerňování zubů u Japonců nebylo používáno pouze jako ochranný  prostředek proti zubnímu kazu.Bylo to také symbolem určitého postavení ve společnosti. Zejména typické bylo  pro  císařskou rodinu a vysoce postavenou šlechtu. To vše až do konce období Edo. V období Murochami,bylo ohaguro  možné vidět obecně mezi dospělými.S příchodem období Sengoku byly například účelově  začerňovány zuby dcerám vojenských velitelů, v době, kdy jim bylo 8 až 10 let. Označovalo to jejich dospívání.Což bylo přípravou na  předem politicky- účelově domluvené sňatky.

Na konci období Edo přišla změna.Vzhledem k zápachu ,pracné aplikaci a celkově nepříjemným pocitům, se u mladých žen  ohaguro provádělo pouze u svobodných dívek starších 18 let,vdaných žen,prostitutek a gejš.

5.února 1870 vláda ohaguro  jako zastaralý zvyk zakázala praktikovat.

Sociální funkce

Mnozí ze Západu,včetně Engelberta Kaempfera,Philippa Franz von Balthasara Seibolda a Rutherforda Alcoka ,kteří navštívili Japonsko v období éry Edo, popsali ohaguro jako odporný japonský zvyk,který znetvořuje japonské ženy.

Alcok se domníval,že účelem je udělat ženy záměrně neatraktivní,aby se zabránilo případnému mimomanželskému vztahu. Japonský sociolog Kyouji Watanabe s touto teorií nesouhlasí. Říká,že japonské dívky měly povolenu velkou míru sociální i sexuální svobody do té doby, než se staly manželkami a matkami. Vidí v ohaguru určitý společenský rituál ,ve kterém dívka sama potvrzuje určitá ustanovení dospělých vyzrálých žen.

Svým způsobem můžeme něco podobného vidět u kmene Mursi a Surma v Africe. Ženy těchto kmenů nejsou méně zajímavé než muži, jsou rozpoznatelné na první pohled. Stejně jako ženy z kmene Surma nosí velké laabrety(hliněné nebo dřevěné talířky), vložené ve spodním rtu. Když dívka dospěje a dostane manžela (mezi 10. a 15. rokem), jsou jí vyraženy dva až čtyři přední zuby, její matka jí rozřízne kůži pod spodním rtem a je jí tam vložena dřevěná zátka. Když se ret zahojí, dívka si do něj postupně vkládá větší a větší talířek. Čím větší talířek žena má, tím je pro svého muže atraktivnější. Když její muž zemře, musí si ret uříznout a stane se tak neatraktivní. Labrety mohou mít v průměru až 12 centimetrů. Jednou z teorií, proč ženy nosí tyto talířky je, že byly dříve unášeny Araby a labrety ve rtech měly dívky zošklivit. Dnes jsou talířky pouze ozdobou a typickým znakem. 

Adresa

PETR MOJ
Zubní laboratoř LPdental
Generála Svobody 280/24
736 01 Havířov - Šumbark
CZECH REPUBLIC

tel: +420 739 189 038
E-Mail: petr.moj@seznam.cz

IČO: 72081350
bankovní účet: 2218542389/0800
IBAN: CZ07 0800 0000 0022 1854 2389




Всё в твоих руках-LPdental (ЛПдентал)Ветеринарная стоматология